Zima może być dla twoich ust bardzo okrutną porą roku. Zimne powietrze, chłodny wiatr i suche, ogrzane powietrze wewnątrz sprawiają, że skóra ust jest sucha i popękana. Ponadto, kiedy wychodzimy na zimno, usta są zwykle jednymi z ostatnich rzeczy, które zakrywamy. Skóra ust jest zdecydowanie bardziej cienka i delikatna niż skóra innych części ciała, nawet twarzy i dłoni, dlatego też wymaga dodatkowej ochrony.

Oto sześć wskazówek, dzięki którym usta będą gładkie i piękne przez całą zimę:

1. Nie oblizuj ust. Kiedy twoje usta są suche, naturalne jest, że chcesz je polizać, aby były wilgotne. Ale lizanie ust ma w rzeczywistości odwrotny skutek. Po nałożeniu śliny na usta wysycha i sprawia, że nasze usta są jeszcze bardziej suche. Dodatkowo enzymy znajdujące się w ślinie, które mają trawić pokarm, są drażniące dla ust.

2. Użyj balsamu do ust na bazie maści. Spowoduje, że usta nie będą tracić wilgoci i pomoże wyleczyć pęknięcia na skórze. Poszukaj maści leczniczej, która zawiera wazelinę, olejki eteryczne lub glicerynę. Kolejnym ważnym składnikiem jest filtr przeciwsłoneczny – w zimie nadal jest słońce.

3. Unikaj balsamów do ust zawierających kamforę, eukaliptus i mentol. Substancje te faktycznie wysuszają usta i pogarszają problem. W odpowiedzi nakładasz więcej tego rodzaju balsamu do ust, a cykl się powtarza.

4. Unikaj pocierania warg, gdy schodzi z nich skóra. Lepiej nie odrywać złuszczającej się skóry za pomocą zębów lub palców. To tylko tworzy pęknięcia i rany na twoich ustach i może pogorszyć sytuację. Zamiast tego zastosuj bardzo balsam na bazie maści, który będzie kojący i pomoże wyleczyć twoje usta.

5. Natychmiast lecz pęknięcia. Jeśli pozwolisz im się pogłębiać, mogą się pogorszyć i osłabić twoją odporność i być może doprowadzić do opryszczki.

6. W nocy nałóż balsam do ust przed pójściem spać. Wiele osób śpi z otwartymi ustami. Osiem godzin wdechu i wydechu przez usta może wysuszyć usta. Zastanów się również nad użyciem nawilżacza w nocy, jeśli powietrze w twoim domu jest suche z powodu ogrzewania.