Dzisiejsze społeczeństwa muszą zmagać się z różnymi problemami. Jednym z nich są bóle w plecach, które dotykają osoby w różnym wieku. Źródłem bólu pleców może być wiele wariantów, a wśród nich dominuje przede wszystkim brak aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia. Z innych przyczyn należy też wspomnieć o zakładaniu przez panie butów na wysokim obcasie. O tym, że ból pleców to poważna sprawa mówią różne statystyki. Według nich w społeczeństwach rozwiniętych około 50-80% populacji ma na przestrzeni swojego życia kłopot z plecami. Zazwyczaj, gdy dopada nas ten problem, chcemy przeleżeć cały dzień w łóżku. Można oczywiście sięgnąć po tabletki przeciwbólowe, lecz na dłuższą metę są dużo lepsze rozwiązania. Sporej liczbie osób pomaga zmiana codziennych zwyczajów. Kiedy jednak ból pleców nie mija nam, to należy udać się do lekarza.

Sposoby na problemy z plecami:

• W pierwszej fazie przez parę dni należy zmniejszyć dotychczasową aktywność. Po kilku dniach warto zacząć więcej się ruszać.

• Zalecane są zamiennie stosowane co parę godzin ciepłe i zimne kompresy. Ich zaletą jest natychmiastowe działanie.

• Kiedy lekarz nie widzi przeciwwskazań, można stosować leki przeciwbólowe.

• Przed snem wskazana jest gorąca kąpiel. Uśmierzy ona ból pleców i do tego ułatwi zasypianie.

• Przy spaniu na plecach warto włożyć poduszkę pod kolana. W przypadku, gdy częściej śpimy na boku lepiej włożyć ją między nogi.

Kiedy tylko ból pleców ustąpi w żadnym razie, nie możemy wrócić do starych nawyków. Stąd też wręcz wskazany jest wzrost naszej aktywności fizycznej. To właśnie jej brak w większości przypadków odpowiedzialny jest za kłopoty z plecami i kręgosłupem. Do tego przybierając pozycję siedzącą, należy korzystać tylko z należycie przystosowanych krzeseł.