Tymianek to niezwykła roślina, która doskonale sprawdza się jako przyprawa oraz naturalny lek na wiele przypadłości. W jaki sposób tymianek może wpływać na ogólny stan naszego zdrowia? Jak możemy wykorzystać jego moc?

Powodów, dla których warto sięgać po tymianek, jest sporo. Ta roślina kusi ciekawym smakiem oraz aromatem, dzięki czemu nasze dania nabierają wyjątkowego charakteru. Jego obecność chętnie uwzględniają przepisy na ciężkostrawne dania mięsne, wiadomo też, że przyprawa ta idealnie komponuje się z warzywami strączkowymi. Tymianek sprawia, że proste dania stają się nie tylko smaczniejsze, ale i zdrowsze.

Jaką wartość odżywczą ma ta roślina?

Wiadomo, że tymianek to świetne źródło witaminy C oraz witamin z grupy B. W gronie składników mineralnych, które można znaleźć w tymianku, rolę bardzo ważną odgrywa żelazo. Nie brak tu również wapnia, niezwykle ważnego dla zdrowych kości, oraz selenu, będącego wsparciem i dla tarczycy, i dla układu immunologicznego. Dzięki manganowi lepiej radzimy sobie z trawieniem, z kolei zawartość potasu sprawia, iż tymianek staje się cennym wsparciem dla naszego serca. Związki flawonowe to kolejna substancja, dzięki której tymianek świetnie sprawdza się jako naturalny lek. Te silne przeciwutleniacze mogą nam zapewnić skuteczną ochronę przed wolnymi rodnikami, mogą stać się jednocześnie wyjątkowym wsparciem w walce z grzybicą. Tymianek jest też świetnym środkiem bakteriobójczym, a pozyskany z niego olejek świetnie sprawdza się przy problemach z jamą ustną.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułCo zrobić żeby lepiej spać?