Nieprawidłowe poszerzenie tętnicy, znane jako tętniak, może stanowić dla nas wielkie zagrożenie. W jaki sposób możemy chronić się przed tym problemem? Co możemy zrobić, by zminimalizować ryzyko pojawienia się takiego problemu?

Tętniaki mogą się pojawiać w różnych miejscach, choć dwie lokalizacje upodobały sobie one szczególnie. Tętnica u podstawy mózgu oraz aorta, która odprowadza krew z lewej komory serca – oto miejsca, w których tętniaki pojawiają się najczęściej. Bywa jednak i tak, że tętniak pojawi się w rejonie uda lub pod kolanem, znane są też przypadki tętniaków rozwijających się w jelitach i w śledzionę. W każdej z tych sytuacji podjęcie z nimi w porę odpowiedniej walki jest sprawą bardzo ważną. Dlaczego? Ponieważ tętniaki grożą pęknięciem, a ich obecność stanowi poważne zagrożenie dla ludzkiego życia.

Jakie są przyczyny powstawania tętniaków? Wiadomo, że czynnikiem sprzyjającym ich pojawienie się jest miażdżyca oraz palenie papierosów. Tętniaki mogą się też pojawić u tych osób, które mają problemy z wysokim ciśnieniem lub zbyt wysokim stężeniem cholesterolu. Jak w porę walczyć z tym problemem? Tu sprawa jest trudniejsza, gdyż niektóre tętniaki przez długi rozwijają się bezobjawowo. Warto jednak zwracać uwagę na takie objawy, jak ataki bólu, problemy z ciśnieniem oraz z przyspieszonym tętnem, Nie można też ignorować takich problemów, jak zawroty głowy. Im szybciej wykonamy profesjonalne badania, takie jak badanie ultrasonografem czy tomografia komputerowa, tym lepiej dla nas. Dzięki temu lekarz może na bieżąco kontrolować stan pacjenta, a w razie konieczności – wykonać niezbędną operację.