Współcześnie coraz więcej osób boryka się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Stres, wszechobecna presja oraz niezdrowa konkurencja na rynku pracy powodują, że trudno jest się wyciszyć i zrelaksować. Nadwyrężamy swoje zdrowie nie myśląc często, jakie będzie to miało konsekwencje w przyszłości.

Trzeba pamiętać, że poproszenie o pomoc to nie jest wstyd i warto udać się do psychologa, zanim dopadnie nas poważna choroba. Wizyta u psychologa lub terapeuty umożliwi nam rozwiązanie swoich problemów na bieżąco, stanowi również profilaktykę poważniejszych zaburzeń. Niestety wiele osób wciąż ukrywa i maskuje swoje problemy, zamiast udać się po pomoc.

Sygnały, które sugerują, że powinieneś udać się na konsultację do psychologa to problemy ze snem, ciągłe napięcie emocjonalne, nerwowość i brak umiejętności zrelaksowania się. Także smutek, przygnębienie czy płaczliwość, które towarzyszą nam od dłuższego czasu. To ważne, aby dać sobie szansę i nie przeczekiwać gorszych stanów psychicznych w samotności. Powinniśmy również poprosić o pomoc kogoś bliskiego, aby nie być z tym samemu.

Psycholog i terapeuta to osoby, które są kompetentne w zakresie pomocy osobom zmagającym się z problemami natury psychicznej. Ich udział w procesie leczenia jest bardzo ważny, ponieważ nasi bliscy nie mają odpowiednich umiejętności i wiedzy, aby profesjonalnie rozwiązać nasze kłopoty i troski. Im wcześniej zdecydujemy się skorzystać z pomocy, tym szybciej uporamy się z problemami i będziemy mogli cieszyć się życiem w pełni na nowo.