Kąpanie malucha, szczególnie na początku, wydaje się czynnością niezwykle trudną. Jeśli nie ma w zasięgu wzroku babci czy cioci, czas kąpieli może być naprawdę dużym wzywaniem.

Jak się przygotować do kąpania dziecka? Co będzie potrzebne?

Bardzo istotna sprawa związana z kąpielą dotyczy temperatury pomieszczenia i wody. Dziecko powinno być kąpane w pomieszczeniu, w którym jest ok. 24 st. C. Natomiast temperatura wody ma zazwyczaj 37 st. C. Sprawdzanie temperatury to kluczowy element kąpieli. Najlepiej zrobić to za pomocą łokcia, czyli tradycyjnego sposobu z powodzeniem stosowanego do dziś. Trzeba mieć jednak spore doświadczenie, aby w miarę dokładnie oszacować temperaturę wody. Lepszym rozwiązaniem może okazać się termometr. To niewielkie urządzenie to także spora frajda dla dziecka w czasie kąpieli. Bezpieczny i kolorowy gadżet umili dziecku czas spędzony w wodzie. Rodzice zaś odetchną, bo ich pociecha nie będzie protestować przed kontaktem z wodą.

Druga ważna sprawa, to umiejętne włożenie dziecka do wanienki. Na ten temat znajduje się wiele poradników, zarówno w Sieci, jak i w wersji tradycyjnej. Zanim jednak maluch znajdzie się w wannie, kąpiel najczęściej zaczyna się od przemywania oczek za pomocą roztworu soli fizjologicznej. Uszy natomiast należy wyczyścić watką, ale jedynie powierzchownie. Następnie myjemy dziecku twarz i główkę, namydlając ja delikatnie szamponem. Po tych początkowych czynnościach można przejść do dalszej części kąpieli, czyli umieścić malucha w wanience.

Jakie kosmetyki są niezbędne przy kąpieli malucha? Wśród nich często wymienia się emolient!

Po spłukaniu szamponu nadchodzi czas na użycie mydła lub delikatnego preparatu do mycia ciała. W każdej dobrej aptece lub w sklepie z asortymentem dla małych dzieci takich środków jest pod dostatkiem. Zanim jednak wybierzemy któryś z nich, należy zapoznać się z ich składem i przeznaczeniem. Nie wszystko, co jest opatrzone etykietą z zachętą „najlepszej jakości”, jest takim w rzeczywistości. Skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa, dlatego nie ma co oszczędzać na preparatach do jej higieny. Bardzo często skóra dziecka jest przesuszona bądź jest podrażniona. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem może być emolient. To bardzo łagodne środki do pielęgnacji ciała dziecka. Wśród nich są także bardzo delikatne emulsje myjące. Za ich pomocą można pozbyć się świądu i pieczenia skóry, a także dobrze ją nawilżyć. Oprócz tego mogą też usuwać stany zapalne, nawilżają skórę i działają zarówno na jej powierzchni jak w jej głębszych warstwach. Emolient najczęściej ma w składzie naturalne tłuszcze roślinne, dlatego są tak bezpieczne dla dzieci. Wolne są od sztucznych składników i zabezpieczają naskórek przed wirusami i bakteriami.

W jakie jeszcze kosmetyki dla dziecka trzeba się zaopatrzyć?

Oprócz emulsji do mycia niezbędna jest także oliwka i dobrej jakości krem natłuszczający. Świetną alternatywą jest balsam kojący, który można wsmarować w skórę dziecka tuż po myciu. Wtedy kosmetyk lepiej wniknie w jej głąb. Niezbędna jest oczywiście sól fizjologiczna do przemywania oczu i szampon. Oprócz tego w podręcznej wyprawce dla malucha nie może zabraknąć jałowych gazików i znanych wszystkim mamom chusteczek do pupy. Tak samo niezbędna jest również maść na odparzenia. Używanie pieluszek często wiąże się z podrażnieniami skóry. Dobrej jakości delikatna maść złagodzi objawy pieczenia i świądu.

Do kąpieli dziecka oprócz ww. kosmetyków potrzebne są również inne akcesoria. To np. miękki kocyk i ręczniki, najlepiej z kapturkiem. Można się również zaopatrzyć w miękki rożek uszyty z delikatnego materiału. Każda mama dobierze odpowiedni zestaw pielęgnacyjny dla swojej pociechy. Wybór jest duży, ale zawsze trzeba pamiętać o jakości. Atestowane rzeczy i dobry materiał to kluczowa kwestia. Emolient, wygodne okrycie i kolorowe zabawki – to jedne z ważnych elementów dziecięcej wyprawki kąpielowej.