Z dylematem pomiędzy niezbyt modną i efektywną łazienką a stylową i mniej funkcjonalną spotkał się niemal każdy projektujący wnętrze tego niezbyt dużego pomieszczenia. Na szczęście nie jest koniecznością rezygnowanie z pięknych produktów na rzecz użyteczności i odwrotnie. Wystarczy zainwestować w kilka elementów, które w znaczny sposób ulepszą naszą łazienkę. Wiele z nich zajmuje niewiele miejsca i wyróżnia się możliwością składania – na przykład siedzisko do wanny. Jakie elementy łazienkowe są godne uwagi?

Najważniejsza jest dobra organizacja przestrzeni w łazience

W praktycznej łazience każda rzecz ma swoje z góry określone miejsce – w przeciwnym razie we wnętrzu panują bałagan i chaos. Odpowiedzialne za ten porządek są najmniejsze szczegóły, takie jak wieszaki, uchwyty, półki i inne większe lub mniejsze akcesoria łazienkowe. W trakcie ich zakupu można jednak stać się ofiarą stylistycznej pułapki, ponieważ pomimo fakty, iż większość z nich zajmuje niewiele miejsca, to ich wygląd może zadecydować o charakterze aranżacji. Główna zasada ich doboru wiąże się więc z regułą harmonii oraz spójności. W przypadku gdy pomieszczenie urządzone jest w duchu surowego loftu, najlepiej komponować się z nim będą minimalistyczne, proste rozwiązania. Takie detale nie sprawdzą się jednak w aranżacji w stylu vintage czy retro, bo awangardowy wystrój wymagać będzie zastosowania bardziej ozdobnych, wyszukanych form.

Inwestując w mydelniczki, uchwyty, szczotki do WC zaleca się ograniczyć również do produktów jednej serii, propozycji występujących w takim samym bądź zbliżonym kolorze czy wizualnie podobnych. Rezultatem wszelkich niedopasowań będzie efekt wizualnego zagracenia.

Design wybieranych akcesoriów to jedna kwestia. Inną, równie ważną jest ich funkcjonalność, tak więc organizując przestrzeń do przechowywania, warto mieć na uwadze komfort. W praktyce oznacza to, iż każdy z elementów powinien znajdować się w zasięgu ręki. Oczywiste jest to, że w obszarze wokół WC sprawdzi się uchwyt na papier toaletowy, jednak niewielu pomyśli o zamontowaniu tam wieszaku lub półki na zapasowe rolki.

Siedzisko do wanny i pod prysznic – gadżet nie tylko dla osób starszych

Siedzisko do wanny lub siedzisko pod prysznic to obowiązkowe wyposażenie łazienki, która nie posiada barier – pomieszczenia zaprojektowanego z myślą o osobach poruszających się na wózkach, seniorach i osobach niepełnosprawnych. Asortyment tego typu nie musi być zastosowany jedynie do użytku ludzi borykających się z najróżniejszymi ograniczeniami ruchowymi. Jest on pomocny również dzieciom oraz dorosłym – zarówno rekonwalescentom po urazach, jak i tym całkowicie zdrowym. Siedzisko do wanny lub stołek prysznicowy zagwarantują bezpieczeństwo w śliskiej strefie wanny, lub kabiny prysznicowej, pozwolą komfortowo wydepilować nogi, obmyć stopy, jak również przyspieszą wiele zabiegów pielęgnacyjnych.

W przypadku dysponowaniem dużą ilością miejsca pod prysznicem lub dużą powierzchnią wanny oraz, gdy siedzisko do wanny lub pod prysznic nie jest możliwe do zamontowania, zaleca się wybrać estetyczny taboret prysznicowy lub matę antypoślizgową. Akcesoria te chronią przed niefortunnymi upadkami.

Pod prysznicem bądź w strefie kąpieli należy zadbać nie tylko o miejsce na kosmetyki, lecz również o uchwyty i wieszaki na ręczniki – pozwoli to na szybkie wytarcie mokrego ciała po wyjściu. Można przymocować je na szybie prysznicowej, zaraz obok wanny albo na ścianie wewnątrz kabiny walk-in. W pozostałych strefach konieczne mogą stać się również zamknięte półki na środki do czystości, a w przypadku zamontowania pralki w łazience – dobrze zagospodarować obok lub nad nią niewielką szafkę na płyny do płukania, proszek do prania i inne, niezbędne detergenty. Zaleca się zadbać o to, aby większość rzeczy była schowana (przybory do pielęgnacji, detergenty, kosmetyki stosowane raz na jakiś czas), a dekoracje zostały jak najbardziej wyeksponowane.