Ból stawów wywołuje dyskomfort i znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. To dolegliwość, która spotyka głównie osoby starsze, jednak wybrane choroby i urazy sprawiają, że uprzykrza również życie młodych ludzi. Czy oprócz stosowania leków można zrobić coś jeszcze?

Najlepsze metody na ból stawów

Ból stawów wymaga przyjmowania specjalnych leków oraz regularnego uczęszczania na rehabilitację, jednak ulgę przynoszą również domowe metody, które warto wcielić w życie od razu. Ciepłe i zimne kompresy to jedno z rozwiązań, które sprawi, że ból stawów stanie się łatwiejszy do wytrzymania. To najlepsze rozwiązanie, kiedy razem z bólem pojawia się obrzęk. Kostki lodu bądź zimne prysznice powinny przynieść niemalże natychmiastową ulgę. Warto też wspomnieć o ciepłych okładach, które zaleca się u osób, u których nie występuje stan zapalny. Podwyższona temperatura sprawia, że następuje rozszerzenie naczynek krwionośnych. To z kolei sprawia, że ukrwienie tkanek polepsza się i odczuwany dyskomfort przestaje być tak bardzo odczuwalny.

W dalszej kolejności warto rozważyć kąpiele lecznicze. Dzięki nim elastyczność włókien kolagenowych zwiększa się, co sprawia, że istnieje mniejsze ryzyko sztywnienia ścięgien. Temperatura wody nie powinna przekraczać 38 stopni C. Najlepiej dodać do niej olejki eteryczne oraz kamforę. Wiele osób redukuje ból stawów przy pomocy kąpieli w siarce, jednak jej nieprzyjemny zapach stanowi spore wyzwanie dla osoby zmagającej się z dyskomfortem.

Ból stawów – skuteczne metody uśmierzania bólu

Maści rozgrzewające to jeszcze jedna metoda, która poprawia stan zdrowia osób zmagających się z bólem stawów. Jest to związane ze zastosowaniem cennych składników, wśród których wymienia się olejek eukaliptusowy bądź kamforę. Po nałożeniu można odczuwać przyjemne ciepło, dzięki czemu poprawia się krążenie. Warto wspomnieć, że znajdują się w nich również substancje przeciwbólowe.

Na ból stawów przydają się również okłady przygotowywane z chrzanu, cebuli oraz miodu. To jeden z najmniej skomplikowanych sposobów, który stosowały kobiety i mężczyźni w dawnych czasach. Działa jednak zaskakująco dobrze. Wymienione składniki wykazują działanie przeciwzapalne. Gęstą papkę należy nałożyć na bolące miejsce, obwinąć bandażem i trzymać przez kilka godzin. Z bólem poradzi sobie również biała kapusta. Liście należy w pierwszej kolejności rozgnieć, a kiedy puszczą sok, przykłada się je do problematycznego miejsca i obwiązuje bandażem.

Ostatnia domowa metoda na zwalczanie bólu i dyskomfortu w stawach polega na regularnym piciu tranu. Środek wpływa na zmniejszenie odczuwanego dyskomfortu, a niszczenie tkanki chrzestnej znacznie się opóźnia. Dodatkowa zaleta polega na wzmocnieniu naturalnych mechanizmów regeneracji stawów.

Omówione sposoby nie zawsze pozwalają na rezygnację z lekarstw przepisanych przez lekarza, jednak stan chorego zdecydowanie się poprawi.