Ustalenie zdrowej diety i odpowiedniego planu treningowego nie wystarczą, aby osiągnąć zamierzone efekty w odchudzaniu. To praca nad umysłem i psychiką ma kluczowe znaczenie w procesie odchudzania. W przeciwnym razie trudno będzie wytrwać w postanowieniach.

Praca nad głową jest niezbędna, by schudnąć.

Niestety nie istnieje dieta odchudzająca, która byłaby skuteczna dla wszystkich zmagających się z nadwagą. Każdy człowiek jest inny, ma inne potrzeby, a każdego dnia towarzyszą mu różne emocje. Stres, problemy w domu, czy w pracy bardzo często skłaniają do przerwania diety i zjadania zakazanych produktów, w dodatku w dużych ilościach. Jedzenie jest w wielu przypadkach wynagrodzeniem za negatywne emocje w ciągu dnia. To dlatego dieta oznacza nie tylko zdrowe odżywianie, lecz także poukładanie wszystkich ważnych, życiowych spraw. Wtedy, gdy głowa będzie spokojna, jest duża szansa na powodzenie w odchudzaniu. Podsumowując, to jak żyjemy, ma ogromny wpływ na to, jak jemy.

Cel powinien być możliwy do osiągnięcia.

W odchudzaniu ważne jest postawienie sobie celu, który jest możliwy do osiągnięcia, a jednocześnie uświadomienie sobie, że zmiana nawyków jest długotrwałym procesem i nie da się zmienić wszystkiego w jeden dzień. W tym czasie warto uzmysłowić sobie, dlaczego dotychczas żywienie dalekie było od ideału i wsłuchać się w potrzeby własnego ciała. Zmiana stylu życia wymaga dodatkowego wysiłku umysłowego, dlatego wymagane jest większe skupienie i dbałość o swój komfort psychiczny. Pracując nad swoją psychiką i umysłem, jest większa szansa na to, że wprowadzone zmiany w życiu i odżywianiu będą trwałe, a nie tylko na chwilę.

Zdrowe odżywianie da się lubić, to tylko kwestia czasu.

Zdrowe odżywianie nie musi być nudne ani monotonne. Na początku należy zmieniać swoje dotychczasowe złe nawyki na zdrowsze odpowiedniki np. batony i słodycze, można zastąpić domowymi ciastkami owsianymi lub kostką gorzkiej czekolady. Z czasem słodkości będzie można wyrzucić ze swojego jadłospisu, a przekąską staną się orzechy. Warto wybierać takie produkty, które smakują, tylko wtedy dieta będzie stawała się z dnia na dzień coraz łatwiejsza do zaakceptowania. Podczas wprowadzania do swojego życia zdrowych nawyków, nie wolno zapominać o większej ilości płynów. Podstawą powinna być woda, czarna gorzka kawa, a od czasu do czasu w diecie może znaleźć się czerwona herbata pu erh, która m.in. wspomaga przemianę materii. Dzięki zdrowemu odżywianiu bardzo szybko zauważalna jest poprawa samopoczucia oraz wzrost siły witalnej, dlatego do takiego sposobu żywienia można się przyzwyczaić i zwyczajnie polubić.