Kobieca skóra powinna być gładka i piękna. Niestety, jednym z powszechniejszych problemów wśród kobiet jest hirsutyzm – nadmierne owłosienie, które pojawia się na twarzy, brzuchu, plecach oraz klatce piersiowej. Jakie czynniki mogą wpływać na pojawienie się tego problemu?

Nadmierne owłosienie u kobiet może się wiązać z wieloma problemami. Najczęstsze przyczyny tego problemu to zaburzenia hormonalne, związane z brakiem równowagi pomiędzy produkcją androgenów i estrogenów. Często wywołane przez przyjmowanie niektórych leków. W chwili, gdy w organizmie kobiety zbyt wielką rolę odgrywają hormony męskie, pojawiają się problemy związane z hirsutyzmem. Takie zaburzenia hormonalne mogą się wiązać z pewnymi chorobami, mogą być też skutkiem przyjmowania niektórych leków. Częstą przyczyną problemów związanych z nadmiernym owłosieniem u kobiet jest zespół policystycznych jajników. Na pojawienie się owłosienia typu męskiego wpływać może też taka dolegliwość, jaką jest zespół Cushinga. Wrodzony przerost nadnerczy oraz guzy nadnerczy to kolejni sprawcy wielu problemów ze zdrowiem kobiet, w przypadku których jednym z problemów towarzyszących dość często staje się właśnie hirsutyzm.

Nadmierne owłosienie traktowane jest zazwyczaj jako problem estetyczny, warto jednak pamiętać o tym, że hormony i ich zaburzenia mają ścisły związek z naszym zdrowiem. Warto zatem pamiętać o badaniach, dzięki którym można ustalić przyczyny problemów z nadmiernym owłosieniem i podjąć odpowiednie leczenie, które pozwoli kobiecie odzyskać tak ważną dla jej zdrowia i dobrej formy równowagę hormonalną.