Znana od pokoleń roślina, jaką jest melisa wielu ludziom kojarzy się z naturalnym sposobem działającym uspokajająco. Tymczasem, mało kto wie, że posiada ona wiele właściwości leczniczych, które niezależnie od pory roku mogą przyczynić się do poprawy samopoczucia i zdrowia.

Melisa jako naturalny środek uspokajający i wyciszający stany lękowe

Melisa herbata stosowana jest w medycynie naturalnej od wieków. Już jeden kubek wyjątkowego i bezpiecznego naparu, pozwala uspokoić nerwy, zapobiegać problemom ze snem czy wspomagać leczenie, coraz bardziej popularnej wśród społeczeństwa, nerwicy. Dzięki swoim właściwościom tonizującym układ nerwowy, rozwiązanie to polecane jest także w redukcji objawów przewlekłego zmęczenia, czy uporczywych migrenach. Ponadto, naukowcy wykazują, iż regularne picie herbaty z melisy zapobiega występowaniu depresji i uczuciom melancholii.

Melisa herbata na niestrawność i problemy żołądkowe

Zioło, o którym mowa jest doskonałym środkiem, wspomagającym walkę z powtarzającą się niestrawnością. Przy częstym spożywaniu ciężkostrawnych potraw, wśród których królują dania z fasoli, grochu czy popularnej kapusty, narastanie kłopotów żołądkowych jest tylko kwestią czasu. Spożywanie herbaty z melisy doskonale działa na trawienie, zwiększając produkcję żółci oraz soków trawiennych. Co więcej, są osoby, które uważają, iż roślina ta ma korzystny wpływ również na zwiększenie apetytu wśród niejadków. Jej naturalność pozwala na wykorzystywanie jej zarówno przez kobiety w ciąży, jak i małe dzieci. Tym bardziej, iż działanie zioła redukuje dziecięce kolki, posiadając właściwości moczopędne i wiatropędne.

Melisa na problemy z koncentracją

Poza klasycznymi, zdrowotnymi właściwościami melisa herbata jest świetnym i sprawdzonym sposobem, umożliwiającym prawidłowe działanie półkul mózgowych. Już dawno temu odkryto bowiem, iż to popularne ziele przyczynia się do znacznej poprawy koncentracji i pamięci. Najnowsze badania potwierdzają również, że w przypadku osób borykających się z chorobą Alzheimera, regularne spożywanie melisy poprawia właściwości poznawcze pacjentów (takie jak kojarzenie i rozpoznawanie).

Melisa jako naturalny preparat stosowany w domowej kosmetyce

Melisa herbata to sprawdzony środek na walkę z trądzikiem, czy innymi niedoskonałościami cery. Zarówno spożywanie napoju, jak i stosowanie go w formie zewnętrznej przyczynia się do oczyszczenia skóry, redukcji sebum, czy likwidacji nieprzyjemnych wyprysków. Ponadto, zioło zawiera w sobie liczne składniki, odpowiedzialne za działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, co redukuje ryzyko występowania np. opryszczek. Domowa kuracja, może zatem w sposób naturalny i bezpieczny przyczynić się do odzyskania dobrego samopoczucia oraz nieskazitelnego wyglądu. Istotne, aby w takim przypadku, leczenie odbyło się w możliwie wczesnym stadium.