Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i wrażliwa na wszystkie stosowane produkty. Kiedy rodzice sięgną po niewłaściwe środki, można spodziewać się wysypki, suchej i podrażnionej skóry oraz innych komplikacji. Jakie kosmetyki dla noworodka sprawdzą się dobrze, a czego należy unikać?

Jakich kosmetyków warto unikać w trakcie pielęgnacji dziecka?

Jakie kosmetyki dla noworodka to pytanie zadawane przez wszystkich rodziców. Jednak należy skupić się także na produktach, które mogą znacznie pogorszyć stan skóry, jej ogólną kondycję oraz wywołać alergię. Kiedy dziecko zmaga się z uczuleniem, pojawia się trudne do wytrzymania swędzenie, podrażnienia oraz wysypką.

Rodzice spodziewają się idealnie gładkiej skóry maluszka, jednak wybrane czynniki zdecydowanie pogarszają jej stan. Wymienia się wśród nich czynniki środowiskowe, całkiem nowe produkty do pielęgnacji oraz zaburzenia gospodarki hormonalnej. Popularną przyczyna pogorszenia stanu skóry niemowlaka jest alergia pokarmowa występująca w używanych kosmetykach. Cząsteczki chemiczne, które znajdują się w wybranych produktach, przenikają przez skórę i w związku z czym powodują szereg podrażnień. Właśnie dlatego należy szukać środków z dobrym i jednocześnie naturalnym składem.

Jakich składników należy unikać w kosmetykach?

Skóra niemowlaka i dorosłego są całkiem inne. Jakie kosmetyki dla noworodka sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim należy używać środków wolnych od szkodliwych substancji. Jeśli w kosmetykach znajdują się SLSy, parabeny i Paraffinum Liquidum, stan skóry dziecka niemalże na pewno ulegnie pogorszeniu. Wymienione dodatki odpowiadają na uszkodzenia skóry oraz włosów u młodego człowieka. W wielu przypadkach powodują uczulenie, które wpływa na ogólne samopoczucie oraz stan zdrowia. Dobrze, jeśli stosowane kosmetyki są wolne od silikonów. Mają one nie tylko wady, ale również zalety, gdyż dzięki nim skóra jest miękka w dotyku i idealnie gładka. Nie można jednak zapominać o prawdziwym działaniu silikonów, a mianowicie przyklejają się do skóry i włosów. Trudno je zmyć, a także blokują dostęp potrzebnych i jednocześnie naturalnych substancji. Wspomniana powyżej parafina sprawia, że kanały łojowe ulegają zamknięciu i skóra nie jest w stanie oddychać.

Niemowlaka nie należy kąpać codziennie, gdyż skutkuje to osłabieniem naturalnej bariery ochronnej. Stosowanie niewłaściwych kosmetyków może pogorszyć kondycję skóry jeszcze bardziej. W omawianej sytuacji znacznie zwiększa się ryzyko suchości i uciążliwego swędzenia. Rodzice zauważają też zatkane pory, wysypki i ogólne podrażnienia. Właśnie dlatego w trakcie wybierania środków do pielęgnacji nie wolno się spieszyć. Alergii i podrażnień można uniknąć, wystarczy czytać skład stosowanych kosmetyków.