Cera trądzikowa to problem dość powszechny. Dotyczy on przede wszystkim osób w wieku dojrzewania. Niekiedy jednak z niedoskonałościami zmagają się nawet osoby dorosłe. Często pryszcz pojawia się w najmniej odpowiednim momencie. Jakie są sposoby na to, aby szybko pozbyć się go z naszej twarzy?

Olej tamanu i jego działanie antybakteryjne

Olej tamanu wytwarzany jest z pestek drzewa tamanu. Jest to substancja, która ma dość intensywny zapach i która w temperaturze pokojowej staje się płynna, natomiast w warunkach zimniejszych – zastyga. Kolor tego oleju najczęściej jest lekko zielonkawy. Poleca się jego stosowanie osobom, które zmagają się z dużymi bolącymi zmianami skórnymi. Wystarczy nałożyć go punktowo na świeże pryszcze i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Olej tamanu dość szybko się wchłania. Najbardziej poleca się stosować go na zmiany skórne na noc przez kilka dni. Ma on bowiem silne działanie antybakteryjne, dzięki czemu pryszcze szybko wyciszają się, a przez to zmniejsza się ich zaczerwienienie i bolesność. Po kilku dobach powinniśmy zauważyć wyraźną poprawę stanu naszej skóry.

Domowe sposoby na pryszcze

Najczęściej bolesny i duży pryszcz pojawia się na chwilę przed ważnym wydarzeniem. Mamy wówczas mało czasu, aby cokolwiek z nim zrobić. Absolutnie nie powinniśmy jednak go wyciskać. Poprzez wyciskanie możemy bowiem roznieść bakterie po całej twarzy i jedynie pogłębić nasz problem. Wypróbujmy domowe sposoby, które pomogą nam złagodzić stan zapalny na naszej skórze. Jedną z metod jest wykonanie własnoręcznie maseczki z produktów, które właściwie każdy z nas posiada w swoim domu. Do zrobienia takiej maseczki możemy użyć na przykład miodu oraz cynamonu. Będzie ona miała silne właściwości antybakteryjne, dzięki czemu złagodzi stan zapalny. Pamiętajmy jednak, aby nie nakładać jej na całą twarz, a jedynie punktowo na pryszcza. Taki zabieg powtórzmy przez kilka dni. Po tym czasie pryszcz powinien odejść w zapomnienie. Podobną maseczkę możemy stworzyć z oleju kokosowego oraz kurkumy. Oprócz działania antybakteryjnego wykazuje ona także właściwości rozjaśniające, dzięki czemu nasz pryszcz będzie zdecydowanie mniej widoczny.

Leczenie trądziku u dermatologa

Wszystkie domowe sposoby na pryszcze mogą przynosić widoczne rezultaty. Jeśli jednak z cerą trądzikową zmagamy się od dłuższego czasu, a uciążliwe zmiany skórne wciąż pojawiają się na naszej twarzy, warto zasięgnąć porady specjalisty. Być może konieczne będzie leczenie dermatologiczne, które zniweluje nie tylko objawy, ale również przyczynę trądziku. Dzięki temu raz na zawsze pożegnamy się z niedoskonałościami. Pamiętajmy, że zmiany skórne to nie tylko defekt wizualny, ale również zdrowotny. Dlatego też przy nasilonym problemie warto udać się do lekarza dermatologa, który oceni, co dokładnie nam dolega i jakiego rodzaju leczenie należy wdrożyć. Nigdy nie sugerujmy się natomiast tym, co pomogło na przykład naszym znajomym. Każdy lek powinien być bowiem dopasowany indywidualnie do potrzeb skóry. To, co jednemu bardzo pomaga, innemu może wręcz zaszkodzić.