Utrudnia nam życie, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie oraz na relacje z bliskimi. Stres to poważny problem, którego nie można ignorować.

W jaki sposób można się z nim rozprawić?

Stres to nic innego, jak reakcja naszego organizmu na zagrożenie. Co to oznacza? Że nasz organizm mobilizuje wszystkie siły do działania, wskutek czego w naszym organizmie zachodzi wiele zmian. Zwiększa się napięcie, serce bije szybciej, puls przyspiesza… Sytuacje stresowe w wielu przypadkach wiążą się też z utratą zdolności logicznego myślenia, a osoby muszące działać w stresie działają instynktownie. W wielu przypadkach, np. gdy trzeba się ratować ucieczką, stres może być pomocny. Pamiętajmy jednak, że dziś większość z nas stresuje się nadmiarem obowiązków oraz problemami w dla naszego organizmu bardzo dużym obciążeniem. Hormony stresu mobilizują nasze ciało do większego niż zazwyczaj wysiłku, a im dłużej są one produkowane, tym gorzej dla ogólnego stanu naszego zdrowia. Przewlekły stres to problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem oraz znaczne osłabienie układu odpornościowego.

By uchronić się przed takimi problemami, warto w porę opanować podstawowe techniki relaksacji, dzięki którym walka ze stresem stanie się łatwiejsza. Co może się sprawdzić? By pokonać stres, warto nauczyć się cieszyć z kojącej nerwy muzyki oraz postawić na regularną aktywność fizyczną. Ćwiczenia rozluźniające, joga, medytacja oraz proste ćwiczenia oddechowe – oto wsparcie w walce ze stresem, którego nadmiar może oznaczać dla każdego z nas wiele poważnych problemów ze zdrowiem.