O ząbki trzeba dbać już od najmłodszych lat, a najlepiej zacząć myć ząbki od momentu, kiedy zaczynają się wyrzynać. Jednak nie każdy maluch pozwoli sobie włożyć szczoteczkę lub palec do buzi. To niewątpliwie duży problem, gdy wraz z upływem czasu w dalszym ciągu dziecko nie chce myć ząbków.

Najlepiej zacząć myć ząbki dziecku jak najwcześniej, by wyrobić nawyk.

Warto oswajać dziecko z myciem ząbków już od pierwszych tygodni życia. Wtedy wystarczy przemywać dziecku dziąsła i języczek zwykłą, przegotowaną wodą, przy użyciu jałowej gazy. Takie czyszczenie warto wykonywać po wieczornym karmieniu, lecz trzeba odczekać kilkanaście minut, by nie spowodować u niemowlęcia wymiotów lub ulewań.

Gdy pojawiają się pierwsze ząbki, zaleca się czyszczenie ich za pomocą silikonowej szczoteczki nakładanej na palca. Starsze dzieci, które mają więcej ząbków, mogą rozpocząć mycie przy użyciu szczoteczki i pasty. Ilość pasty nie powinna przekraczać połowy ziarnka grochu, ponieważ maluch do około 3 roku życia nie będzie potrafił wypluwać pasty i płukać jamy ustnej wodą. Ważna jest również technika mycia ząbków, powinny być umyte starannie i z każdej strony. Najlepiej, gdy na początku to rodzic będzie mył dziecku zęby, dzięki temu maluch nauczy się prawidłowej techniki mycia zębów.

Dobra szczoteczka i pasta do zębów to podstawa.

Szczoteczka i pasta do zębów powinna być dobrana do wieku i potrzeb. Dla kilkulatka mycie zębów jest frajdą, jeśli rodzice pozwolą mu na samodzielny wybór szczoteczki. Różne kolory, wzory i kształty szczoteczek zachęcają dziecko do mycia zębów, dlatego warto dać dziecku wybór. Można zaproponować dziecku zwykłą, tradycyjną szczoteczkę z miękkim włosiem lub szczoteczkę elektryczną, wykonującą ruch soniczny. Szczoteczka soniczna może być z powodzeniem używana już u maluchów w wielu niemowlęcym. Jednak starsze dziecko, które do tej pory używało tradycyjnej szczoteczki, zakup szczoteczki sonicznej może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli mycie zębów było jedynie przykrym obowiązkiem. Dobrze, jeśli pasta do zębów będzie miała delikatny, przyjemny smak, a jednocześnie będzie pozbawiona cukru i sztucznych barwników. Zatem warto czytać skład past do zębów i kupować ten produkt świadomie.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Aby zachęcić dziecko do mycia zębów, trzeba sprawić, by ta czynność sprawiała radość dziecku. Można wykorzystywać wesołe piosenki lub wierszyki, które będą zachęcać dziecko do mycia zębów. Poza tym na dzieci dobrze działa upływający czas- gdy zobaczy klepsydrę z przesypującym się piaskiem, będzie miało większą motywację do czyszczenia ząbków. Warto postawić dziecko do mycia zębów przed lustrem i zacząć wykonywać tę czynność wspólnie z nim. Rodzic i dziecko mogą również umyć sobie zęby nawzajem, to dobry sposób, gdy dziecko nie chce pozwolić sobie ich umyć. Przydatne będą różnego rodzaju książeczki o higienie jamy ustnej, wizycie u stomatologa i o bakteriach znajdujących się w buzi.