Każdy z nas powinien regularnie wykonywać badania, aby mieć pewność, że w naszym organizmie nie rozwija się żaden stan chorobowy. Kolejne badania krwi sprawiły, że znów zastanawiasz się, jak zmniejszyć cholesterol? Poznaj kilka sposobów, które pozwolą Ci przywrócić prawidłowy jego poziom.

Jak zmniejszyć cholesterol dzięki diecie?

Widząc nieprawidłowe wartości na wynikach badań, wiele osób sięga od razu po suplementy, które mają pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu w naszym organizmie. Nie zawsze jednak sięganie po takie środki jest konieczne. Warto najpierw zapoznać się z podstawowymi zasadami żywieniowymi, dzięki którym nasz poziom cholesterolu ma szansę spaść. Pamiętajmy przy tym jednocześnie, że nasz organizm wbrew pozorom go potrzebuje, jednak należy rozróżnić dobry cholesterol od złego. Jeśli ten drugi wzrasta ponad normę, to znak, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Wiele osób zmagających się ze zbyt wysokim jego poziomem nie wie, jak zmniejszyć cholesterol za pomocą diety. Nie jest to aż tak trudne, jak może się nam wydawać. Wystarczy wdrożenie do naszego menu pewnych podstawowych zasad. Pamiętajmy przede wszystkim, że całkowite wyeliminowanie z naszej diety cholesterolu nie jest wskazane, jednak osoby, które zmagają się z podwyższonym jego poziomem, powinny ograniczyć produkty spożywcze będące jego źródłem. Postarajmy się jeść mniej jajek. Niewskazane są także tłuszcze zwierzęce. Jeśli jemy mięso, decydujmy się na przykład na chudego kurczaka gotowanego na parze. Nasza dieta powinna składać się przede wszystkim z warzyw i owoców, a także produktów pełnoziarnistych. Co ciekawe, poziom cholesterolu w naszym organizmie mogą obniżyć karczochy.

Czy dieta wystarczy, aby zmniejszyć cholesterol?

To głównie sposób odżywiania się ma wpływ na poziom cholesterolu w naszym organizmie. Dla każdej osoby zmagającej się ze zbyt wysoką jego wartością odpowiednia dieta powinna być podstawą. Nie należy jednak zapominać również o innych czynnikach, takich jak na przykład aktywność fizyczna. Ruch powinien być niezbędnym elementem każdego naszego dnia. Wybierzmy dyscyplinę sportową, która będzie sprawiała nam przyjemność. Może to być na przykład taniec, bieganie, jazda na rowerze czy pływanie. Egzamin zdadzą także intensywne spacery. Ruch pozwala obniżyć poziom złego cholesterolu, za to podwyższyć wartość tego dobrego.

Skutki zbyt wysokiego cholesterolu

Po otrzymaniu wiadomości o podwyższonym poziomie cholesterolu w naszym organizmie, powinniśmy natychmiast podjąć odpowiednie kroki. Taki stan bowiem może przynieść nam wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych, szczególnie wówczas, gdy utrzymuje się przez długi czas. Podwyższony poziom cholesterolu może doprowadzić do wystąpienia takich chorób, jak na przykład miażdżyca, choroba wieńcowa, udar mózgu czy zawał serca. Nigdy nie lekceważmy zatem naszych wyników badań. Jeśli nie wiemy, w jaki sposób obniżyć poziom cholesterolu we krwi, możemy skonsultować nasze wątpliwości z lekarzem. Warto udać się także do dietetyka, który dokładnie przeanalizuje nasz stan zdrowia i dobierze dietę dostosowaną do naszych potrzeb.